רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
דוד-אנדרה גור-גרוס (David-Endre Gur-Grósz) נולד בכפר אוקאני (Okány) שבהונגריה למשפחה מתבוללת. בספטמבר 1943 הצטרף לתנועת "השומר הצעיר". עם הכיבוש הגרמני ב – 19/3/1944, הצטרף לצוות הכנת תעודות מזויפות עבור חברי כל תנועות הנוער הציוניות. במרוצת הזמן פעל כאחראי וכרכז פעולות הזיוף של תעודות וחותמות.

דוד-אנדרה גור-גרוס (David-Endre Gur-Grósz) נולד בכפר אוקאני (Okány) שבהונגריה למשפחה מתבוללת. בספטמבר 1943 הצטרף לתנועת "השומר הצעיר". עם הכיבוש הגרמני ב – 19/3/1944, הצטרף לצוות הכנת תעודות מזויפות עבור חברי כל תנועות הנוער הציוניות. במרוצת הזמן פעל כאחראי וכרכז פעולות הזיוף של תעודות וחותמות. פעולה זו היתה הגדולה ביותר בהיקפה באירופה הכבושה. בית המלאכה של המחתרת הציונית סיפק תעודות גם לקבוצות ההתנגדות הלא יהודיות. בית המלאכה נדד ממקום למקום עד שהצוות נתפס עם כל הציוד בערב חג המולד 1944. דוד גור נלקח למפקדת "צלב החץ" ונחקר באכזריות. הוא הועבר לבית הכלא הצבאי המרכזי ונחקר על ידי אנשי המחלקה הפוליטית של הז'נדרמריה. בסוף דצמבר שוחרר, יחד עם קבוצה מחבריו במבצע נועז של המחתרת החלוצית, בו שוחררו 117 אסירים. לפי נתונים שנאספו עם שחרור העיר בפברואר 1945 על ידי אנשי הג'וינט, כ- 20,000 מהניצולים שרדו בצד הארי של בודפשט בעזרת תעודות אריות מזויפות שקיבלו מתנועת המחתרת החלוצית. מתוך: דוד גור, אחים להתנגדות ולהצלה – המחתרת של תנועות הנוער הציוניות בהונגריה בעת מלחמת העולם השנייה, קיבוץ דליה: הוצאת העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 2004. דוד גרוס - גור, חבר השומר הצעיר והמחתרת החלוצית בהונגריה. התמונה מתוך אתר בית לוחמי הגטאות 15.3.2015 קיצור קורות מחתרת תנועות הנוער הציוניות בהונגריה -1944 ,.pdf שליחויות לערי השדה מטעם תנועות הנוער הציוניות בהונגריה ב- 1944 ,עידכון - ינואר 2012.pdf דוד גור - קישורים אתר מוזאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה: דוד גור – סרטונים *YouTube:4hJVaXqHTDQ* *YouTube:VgF4jUsgMlM*