רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
הנדון : ישיבת ועדת העליה,הקליטה והתפוצות ביום זכרון השואה הבינלאומי והנושא של יהודים שהצילו יהודים. 18 חברי כנסת חתמו על הצעת חוק פרטית להוספת סעיף 10 לחוק הזכורן לשואה ולגבורה –יד ושם 1953 המתיחסת ליהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. בחוק המקורי של שנת 1953הוזכרו 5 סוגי גבורה יהודית מלבד הגבורה של חסידי אומות העולם ומשום מה יהודים שהצילו יהודים לא נכללו בהם.

הוועדה להוקרת גבורתם של המצילים היהודיים בשואה The Committee to Recognize the Heroism of Jews who Rescued Fellow Jews During the Holocaust חיים רוט, יו"ר, יוזם המפעל "לכל איש יש שם", אלן שניידר, מנהל המרכז העולמי של בני ברית, ירושלים ד"ר מרדכי פלדיאל, לשעבר מנהל המחלקה לחסידי אומות העולם, ביד ושם, יובל אלפן, יו"ר פורום דור שני- העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה Stefanie Seltzer, President of World Federation of Jewish Child Survivors of the Holocaust, Philadelphia Rene Lichtman, Vice President, World Federation of Jewish Child Survivors of the Holocaust, Detroit ח"כ אברהם נגוסה יו"ר ועדת העליה, הקליטה והתפוצות ח"כ נגוסה שלום, הנדון : ישיבת ועדת העליה,הקליטה והתפוצות ביום זכרון השואה הבינלאומי והנושא של יהודים שהצילו יהודים 18 חברי כנסת חתמו על הצעת חוק פרטית להוספת סעיף 10 לחוק הזכורן לשואה ולגבורה –יד ושם 1953 המתיחסת ליהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. בחוק המקורי של שנת 1953הוזכרו 5 סוגי גבורה יהודית מלבד הגבורה של חסידי אומות העולם ומשום מה יהודים שהצילו יהודים לא נכללו בהם. אלפי יהודים אלה שהצילו עשרות אלפי יהודים בחירוף נפש בתנאים מסוכנים ביותר והראו בכך סולידריות יהודית בלתי רגילה. אנו מאוד נודה לך אם תצטרף לחברי כנסת שיתמכו בתוספת הסעיף לחוק. אנו מאמינים שיותר משבעים שנה אחרי השואה יש להדגיש ,במיוחד לצעירים של היום, גם המעשים הטובים שנעשו. זאת כדי שיקחו דוגמה מהמעשים הטובים ולא אך ורק יתיחסו לזוועות השואה. אך הנושא הוא חשוב גם במאבק נגד האנטי שמיות. לא יהודים רבים שואלים את עצמם, האם ההצלה היהודית בתקופת השואה הייתה רק תלויה בחסידי אומות העולם. האם היהודים בעצמם לא פעלו בנושא? הם אפילו לא דאגו לעצמם? מוזר אך לעיוות זה של תולדות השואה, אחראי עם ישראל בעצמה שהשאיר את הנושא של הצלת היהודים על ידי יהודים עלום לגמרי. קשה למצוא לכך הסבר. יותר מ- 70 שנה אחרי השואה הגיע הזמן לתקן העיוות הזאת. הייתי מודה לך אם בישיבת ועדת העליה, הקליטה והתפוצות תאפשר לי להגיד כמה מלים על הנושא. דרך אגב, בימים אלה השיג יד ושם תרומה גדולה לחקר הפעילות של חסידי אומות העולם. אין שום תרומה כדי לחקור הפעילות של יהודים שהצילו יהודים. בברכה, חיים רוט,יו"ר יוזם המפעל "לכל איש יש שם" זוכה אות יד ושם למפעל חיים לחינוך לשואה ניצול שואה שניצל כילד על ידי שיתוף פעולה בין חסידי אומות העולם ויהודי (שכמובן ,לא זכה בשום תודה מעם ישראל ומדינת ישראל)