רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 269
 
 
 
 
 
וילפריד ישראל נולד בלונדון ב-1899, כבן למשפחת סוחרים עשירה מברלין. ביוגרפיה שכתבה עליו נעמי שפהרד, "וילפריד ישראל, שגריר ללא ארץ" חושפת פעילות הצלת עשרות אלפי יהודים מאימי רדיפות הנאצים, עם דגש חזק מאד על ילדים ונוער.פעילותו החלה כבר לפני עליית הנאצים לשלטון. בשנת 1925סייע להקמת כפר הנוער בן-שמן, ליווה את התפתחותו והיה יו"ר הדירקטוריון שלו שנים רבות. הוא היה פעיל מרכזי בהקמת ופעילות מוסד "עליית הנוער", שבתחילה הפנתה את רוב הקבוצות לבן-שמן.

וילפריד ישראל נולד בלונדון ב-1899, כבן למשפחת סוחרים עשירה מברלין. ביוגרפיה שכתבה עליו נעמי שפהרד, "וילפריד ישראל, שגריר ללא ארץ" חושפת פעילות הצלת עשרות אלפי יהודים מאימי רדיפות הנאצים, עם דגש חזק מאד על ילדים ונוער. פעילותו החלה כבר לפני עליית הנאצים לשלטון. בשנת 1925סייע להקמת כפר הנוער בן-שמן, ליווה את התפתחותו והיה יו"ר הדירקטוריון שלו שנים רבות. הוא היה פעיל מרכזי בהקמת ופעילות מוסד "עליית הנוער", שבתחילה הפנתה את רוב הקבוצות לבן-שמן. עם עליית הנאצים לשלטון ב- 1933 – היה בין הראשונים שהבינו וקלטו את מלוא חומרת האיום והסכנה ליהודי גרמניה, וכי יש לעשות הכל למען הגירתם. מאז, הקדיש וילפריד את כל מרצו, כספו, קשריו ויכולת ההשפעה שלו למפעל ההצלה והעזרה העצמית של יהודי גרמניה, ובהמשך גם של הארצות השכנות. הוא תפס מקום בצמרת ארגוני העזרה והנציגות הרשמית של יהדות גרמניה, סייע לעשרות אלפים להגר ממנה ולהנצל, בנוסף לעזרה אישית פרטנית לפדיון אסירים ממחנות הריכוז בוכנוולד (Buchenwald ) וזקסנהאוזן (Sachsenhausen ) ודאגה להגירתם המיידית. הוא היה מראשוני המדווחים לממשלת אנגליה ולעולם החופשי על מחנות הריכוז הראשונים. לאחר "ליל הבדולח" סייע להגירת אלפים רבים למקומות שונים בעולם, והיה יוזם ופעיל מרכזי במבצע ה"קינדר-טרנספורט" שהיה מפעל להעברת 10,000 ילדים לאנגליה, שרוב משפחותיהם נספו בהמשך. הוא פעל תוך סיכון אישי, חרף רדיפות ומאסרים ע"י הגסטאפו עד סמוך לפרוץ מלה"ע השניה. כשפרצה המלחמה עבר לאנגליה, שם המשיך בפעילות עזרה וסיוע לפליטים והעמיד את כל נסיונו והידע שלו על גרמניה לרשות משרד החוץ האנגלי. במרץ 1943 יצא בשליחות הסוכנות היהודית ו"עליית הנוער" לפורטגל וספרד, להציל ילדים ולארגן פליטים לעליה לישראל. בשובו משליחות זו – ב- 1.6.1943 - הופל המטוס האזרחי ע"י הגרמנים (ביחד עם שחקן הקולנוע לסלי האוורד) וכל נוסעיו נהרגו. מקור: נעמי שפהרד, וילפריד ישראל, שגריר ללא ארץ, ירושלים: מוסד ביאליק, 2012.