רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
משה נולד בכפר לוז'ין (Lozin) בסלובקיה להוריו, מרכוס - אברהם אלפנט (Markus– Abraham Elefánt) ורייזמן פרידה (Reismann Frida). הוא היה בן שני במשפחה בת ארבעה ילדים: אחותו הבכורה רוז'י ושתי אחיותיו הצעירות, אלה ושושנה. המשפחה התגוררה בווארנה (Varin) ובפזינוק (Pezinok) שבסלובקיה.

משה-מרטון אלפן-אלפנט "פיל" (Moshe-Márton Alpan-Elefánt) נולד בכפר לוז'ין (Lozin) בסלובקיה להוריו, מרכוס - אברהם אלפנט (Markus– Abraham Elefánt) ורייזמן פרידה (Reismann Frida). הוא היה בן שני במשפחה בת ארבעה ילדים: אחותו הבכורה רוז'י ושתי אחיותיו הצעירות, אלה ושושנה. המשפחה התגוררה בווארנה (Varin) ובפזינוק (Pezinok) שבסלובקיה. בשנת 1936 קיבל תעודת בגרות בגימנסיה היהודית במונקאץ' (Munkatsch). עד 1939 למד משפטים ופילוסופיה באוניברסיטת פראג (Prague). הצטרף לתנועת "השומר הצעיר" ועסק בתחומי החינוך והארגון ובהכנת החברים במסגרת הכשרות, לחיים בארץ ישראל. שרת בפלוגה לעבודת כפייה ובשנת 1941 שימש כמורה לילדים יהודים, שנאסר עליהם ללמוד בבית ספר סלובקי. בשנת 1942, עם תחילת הגירוש של יהודי סלובקיה ירד למחתרת, הצטייד בתעודות מזויפות וכחבר הוועד המרכזי של תנועתו עסק בארגון פעולות בלתי לגליות. ב-19 בינואר 1944, לפי החלטת תנועתו, בהיותו דובר הונגרית רהוטה, נשלח לבודפשט והשתלב בפעילות המחתרתית. תחילת נשא זהות בדויה בשם מיכל סולסקי (Michal Solsky) פליט מפולין ואחר כך פעל תחת השמות יאנוש סאבו ומיהיי האייץ. תחילה עסק בעיקר בסיוע לפליטים היהודים מסלובקיה ומפולין. לאחר כניסת הגרמנים להונגריה ב-19.3.1944 היה פעיל מרכזי בארגון ההגנה וההצלה היהודית. בוויכוח בין התנועות על הקמת בונקרים, הביע התנגדות וטען, שהבונקרים במציאות של הונגריה הפשיסטית לא יועילו וישמשו מלכודת מוות לשוהים בהם. משה היה פעיל מרכזי במבצע ה"טיול", שהיה מבצע של הברחת יהודים דרך הגבול לרומניה, משם יכלו להגיע לארץ ישראל. לפי ההערכה, כ-15,000 יהודים הצליחו לחצות את הגבול. פעמים רבות נסע אלפן בעצמו אל הגבול. הוא ייצג את תנועתו בפורומים שונים של המחתרת ושל יהודי הונגריה. אחרי ה-15.10.1944, מועד תפיסת מפלגת "צלב החץ" את השלטון בהונגריה, עסק בעיקר בהצלת המשרתים בפלוגות לעבודת כפייה ובהצלת יהודי בודפשט. יזם את הקמת חמישים וחמישה מעונות הילדים בהם מצאו מקלט כששת אלפים ילדים יהודים, רובם יתומים. עסק בהשגת תעודות מזויפות ונשק וחלוקתם. אלפן היה ההוגה והמארגן של תחבולת השחרור של כמאה ועשרים חברי המחתרת החלוצית בדצמבר 1944 מבית הסוהר בשדרות מרגיט. אחרי השחרור, בינואר 1945, עסק בשיקום תנועתו ובסיוע לחוזרים ממחנות הכפייה וממחנות המוות. היה פעיל בארגון העלייה הבלתי לגלית לארץ במסגרת עלייה ב'. בשנת 1946 עלה לארץ יחד עם רעייתו, טובה דיאמנט, פעילת המחתרת והצטרף לקיבוץ העוגן. משה אלפן התמונה מאתר המוזאון למורשת היהדות הדוברת הונגרית מתוך: דוד גור, אחים להתנגדות ולהצלה, דליה: העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 2004. קישורים משה אלפן http://www.infocenters.co.il/massuah/notebook_ext.asp?book=59297&lang=heb&site=massuah http://www.kibbutz.org.il/itonut/2006/haver/060216_alfan.htm אתר המוזאון למורשת היהדות הדוברת הונגרית: http://www.gal-ed.co.il/zfat-shoa/Info/shaliach_show.aspx?id=70574 ספרים משה אלפן, בעין הסערה, דליה: הוצאת מורשת - בית עדות והעמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 2001. סירטונים *YouTube:ypBh1hVngcs* *YouTube:KOppJGyPYGU*