רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
אפרים אגמון בנם של משה-וולף-זאב ופסיל – פסיה טייכמן נולד בעיירה קישווארדה (Kisvárda ) בהונגריה והיה הבכור במשפחה דתית של שמונה ילדים. בשנת 1943 קבל צו גיוס לפלוגת עבודה אך התחמק מן השירות והצטרף לעבודת המחתרת בבודפשט (Budapest).

אפרים-ארנו אגמון-טייכמן "אפרה" ("Efraim-Ernő Agmon-Teichman "Efra) בנם של משה-וולף-זאב ופסיל – פסיה טייכמן נולד בעיירה קישווארדה (Kisvárda ) בהונגריה והיה הבכור במשפחה דתית של שמונה ילדים. בשנת 1943 קבל צו גיוס לפלוגת עבודה אך התחמק מן השירות והצטרף לעבודת המחתרת בבודפשט (Budapest).הוא הקדיש עצמו לפעולות הצלה במסגרת תנועות הנוער החלוציות. משימתו הראשונה הייתה החלפת זהותם של חברי התנועה מאזורים כפריים לזהות ארית- נוצרית, על מנת להעבירם לבירה בודפשט ולהגן שם על חייהם. פעולה זו בוצעה באמצעות מסמכים ותעודות מזויפות, שהונפקו בבית מלאכה של תנועת ”החלוץ“. אחרי כבוש הגרמנים את הונגריה ב- 19.3.1944 היה אפרים לשליח של המחתרת בקהילות יהודיות ברחבי הונגריה, ותפקידו היה ליצור קשר עם אנשי הקהילות ועם יחידים להזהיר אותם מפני הצפוי ולשכנע אותם להתארגן ולהתנגד לגרמנים. הוא היה מצויד בתעודות המתאימות עם השם השאול אימרה בנקה (Imre Benko) ובמדים של קצין רכבת. בחודשים יוני-אוגוסט 1944 היה מפעילי מפעל הברחת היהודים לרומניה ולסלובקיה, ה"טיול" ורכז את הקשר בין חברי התנועה ההונגרים במחנות פלוגות העבודה ובבתי הסוהר לבין המחתרת. היה מאנשי הקשר עם המחתרת הקומוניסטית של פאל דמן' (Pál Demény) . לאחר שהופסק "הטיול" עסק בהפצת תעודות מזויפות במסגרת ה"צלב האדום הבינלאומי". הוא הקדיש עצמו להצלת ילדים ובני נוער והקים 50 בתי ילדים ברחבי העיר בחסות ”הצלב האדום“. הוא סיפק מזון וציוד לבתי הילדים, לגטו המרכזי ברובע השביעי, ל"בית הזכוכית" ברחוב ואדס (Vadasz), לסניף ברחוב וקרלה (Wekerle) וליהודים הרעבים בגטו. הוא נפל בידי הגסטאפו שבע פעמים ושבע פעמים הצליח להימלט. אחרי השחרור המשיך לטפל בילדים שחסו בבתי הילדים וסייע בעלייתם הבלתי לגלית של חברי תנועתו לארץ. ב-1946 השתתף כחבר במשלחת לקונגרס היהודי בבאזל. עלה לארץ בסוף 1946. מתוך: דוד גור, אחים להתנגדות ולהצלה, דליה: העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 2004. אפרים אגמון התמונה מתוך: דוד גור, אחים להתנגדות ולהצלה. קישורים אפרים אגמון קובי פינקלר, גבורתם של המצילים היהודים, ערוץ 7, 23/04/2014 משה חסדאי, אות המציל היהודי, News1 אתר תפוז - אנשים אורי דרומי, "הארץ", 19/3/2010, ארגון הפרטיזנים לוחמי המחתרות והגטאות מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השניה אתר Geni http://forgedidentity.blogspot.co.il/2013/12/blog-post.html אפרה אגמון, אודות התנועה, באתר המוזאון למורשת היהדות הדוברת הונגרית, אפריל 2002. ספרים אפרים אגמון, שומר אחי – ספור המחתרת בהונגריה, אריאל, על הספר: http://www.arielp.co.il/product-p-6/שומר-אחי-סיפור-המחתרת-בהונגריה-/-אפרים-אגמון/ספרות-נבחרת בנדק ואמוש, תרגום: יעקב אלטמן, הסר את הטלאי הצהוב, בודפשט, 1990. Gyorgy: "Tepd le a Sarga Csillagot", Budapest, Pallas 1990. סירטונים *YouTube:dsT0uQQJFnM* הצלת יהודים ע"י יהודים מידי הנאצים - א. אגמון א' *YouTube:3Jmp-63Whlc* הצלת יהודים ע"י יהודים מידי הנאצים - א. אגמון ב' *YouTube:LUtAKmLsvi4* הצלת יהודים ע"י יהודים מידי הנאצים - א. אגמון ג' *YouTube:w3IoJu19kyc*