רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
רפי בנשלום נולד בקולוז'וואר (Kolozsvár ) במחוז קלוז' (Cluj) שבהונגריה. כבן שלישי להוריו אלפרד ואנה פרידל (Alfred & Anna Friedel). רפי היה בן שלוש כשאביו, מנהל בנק, נפטר. בשנת 1931 עברו האם ורפי לגרמניה אל אביה של האם בעיר נוישטט (Neustadt). בשנת 1933 לאחר עלית היטלר לשלטון עברו רפי ואימו לברטיסלאבה (Bratislava), שם גרה משפחת פרידל המורחבת - בעלי חנות הצילום הראשונה בצ'כוסלובקיה.

רפי בנשלום-פרידל (Rafi Benshalom-Friedl) נולד בקולוז'וואר (Kolozsvár) במחוז קלוז' (Cluj) שבהונגריה. כבן שלישי להוריו אלפרד ואנה פרידל (Alfred & Anna Friedel). רפי היה בן שלוש כשאביו, מנהל בנק, נפטר. בשנת 1931 עברו האם ורפי לגרמניה אל אביה של האם בעיר נוישטט (Neustadt). בשנת 1933 לאחר עלית היטלר לשלטון עברו רפי ואימו לברטיסלאבה (Bratislava), שם גרה משפחת פרידל המורחבת - בעלי חנות הצילום הראשונה בצ'כוסלובקיה. בגיל 15-14 הצטרף לקן ה"שומר הצעיר" בברטיסלאבה. שנתיים לאחר מכן, ב-1937 נשלח מטעם התנועה להקים קן בפראג (Prague). בתקופה זאת עבד והתפרנס רפי מצילום. הוא גויס לצבא הסלובקי ושרת בו כצלם. בשנת 1941 ירד למחתרת בעיר טרנצ'ין (Trencin ), כשעודו עובד כצלם. בסוף שנת 1943 החליטו ראשי המחתרת היהודית ליזום פעולות הצלה של היהודים מסלובקיה ופליטים יהודים שהגיעו לשם. רפי ושאר החברים דוברי ההונגרית נשלחו להונגריה לארגן שם את "הטיול" שהיו פעולות הצלה על ידי הברחת יהודים, בעיקר צעירים, לרומניה ומשם דרך הים השחור לארץ ישראל. לאחר כיבוש הונגריה על ידי הגרמנים, ב- 19.3.1944, ייצג רפי את התנועה ואת המחתרת החלוצית מול המוסדות היהודיים והגרמנים. הוא קיים מגעים עם ראשי הקהילה, עם קסטנר, עם הממשל ההונגרי, אנשי הצבא והמשטרה ואף עם אייכמן ואנשיו.‏ הוא עסק בשחרור אסירים מבתי הסוהר של אנשי מפלגת "צלב החץ" יחד עם תמרה חברתו שהיתה אחר כך אשתו. מתוך: דוד גור, אחים להתנגדות ולהצלה, דליה: העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 2004. רפי בנשלום התמונה מאתר קבוץ העוגן- העוגן שלנו קישורים רפי בנשלום דף זכרון מאתר קיבוץ העוגן נדב מן, בעקבות רפי בנשלום, ynet, 10/4/2009, נדב מן, חורבן ותקומה: בעקבות רפי בנשלום, ynet, 24/4/2009 נדב מן, בעקבות רפי בנשלום, פרק ד', 1/5/2009 ארגון הפרטיזנים לוחמי המחתרות והגטאות אתר תנועת העבודה ספרים בנשלום רפי, נאבקנו למען החיים, הוצאת ספריית הפועלים, 1977. כהן אשר , המחתרת החלוצית בהונגריה, 1942 - 1945 ,הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1984. רונן אביהו, הקרב על החיים , השומר הצעיר בהונגריה 1944, הוצאת "יד יערי", 1994. בנשלום רפי, נאבקנו למען החיים : ממיבצעי המחתרת החלוצית בבודאפשט בשנת 1944, תל-אביב: "מורשת" - בית עדות על-שם מרדכי אנילביץ וספרית פועלים, 2001 . סירטונים *YouTube:hXLGcqEOqKs*