רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
ארגון אוז"ה - (OSE (Oeuvre de Secours Aux Enfants - ארגון להגנה על בריאותם של יהודים נוסד כבר ב- 1912 בסנט פטרבורג (Saint Petersburg ) בידי קבוצת רופאים והעביר את מטהו לפריז ב- 1933. הארגון התמחה בשירותי סעד לילדים ובסיוע רפואי. בתקופת המלחמה הארגון הוציא ילדים ממחנות המעצר, שיכן אותם במעונות שלו ודאג לבריאותם ולהשכלתם. בספטמבר 1943 הוקמה רשת גארל על ידי ג'ורג' גארל (Georges Garel) וד"ר ג'וזף וייל (Joseph Weil) מנהל אוז"ה באזור הדרומי ומטרתה הייתה להציל ילדים שאי אפשר היה להבטיח את שלומם בבתי אוז"ה. גארל נעזר בסיוע של הארכיבישוף סאלייג' (Saliege) מטולוז (Toulouse ).

רשת גארל הפכה לארגון גדול ומקיף שהתמחה בהצלת ילדים. העברת הילדים למקומות המחבוא הופקדה בידי קבוצה של מלוות . עובדות סוציאליות ביקרו באופן סדיר את החניכים והבטיחו את התשלום לאנשים והמוסדות המחביאים. גארל פעל בשיטת מידור: העובדות הסוציאליות הכירו רק את הממונה הישיר. גארל הקפיד על כללי ביטחון חמורים של קשר עם העולם החיצוני. הכתובת של הילדים הוסתרה גם מההורים כדי לשמור על ביטחונם של הילדים. בידי הרשת היו רשימות סודיות של הילדים כדי שניתן יהיה לאתר אותם לאחר המלחמה והן הופקדו אצל כמרים שלא החזיקו בעצמם בילדים. רשימה נוספת הכוללת 1,600 שמות ילדים הוברחה והופקדה בשוויץ על ידי אוז"ה בוועדה בינלאומית של הצלב האדום. לאחר המלחמה סייע הארגון בשיקומם של הילדים ניצולי הנאצים. אנדרה סלומון (Andree Salomon), האחראית על העובדות הסוציאליות, הייתה המקשרת בין פעולות אוז"ה החוקי לבין הגוף שעסק בהצלה החשאית שנוהל על ידי גארל. הרשת הפעילה גם שירות הנפקת תעודות מזוייפות בלימוז' (Limoges) ובגרנובל (Grenoble). מתוך הספר: ד"ר צילה הרשקו, ההולכים בחושך יראו אור, הרזיסטנס היהודי בצרפת, שואה ותקומה 1940 – 1949, תל-אביב: העמותה לחקר כח המגן ע"ש ישראל גלילי וצ'ריקובר, 2003.