רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: -1   צפיות: -1
 
 
 
 
 
"הקבוצה ההולנדית" הייתה מחתרת ציונית שפעלה בהולנד. חלק מאנשיה היו חברי ה"חלוץ", וביניהם היו גם פליטים רבים, שהגיעו להולנד מגרמניה ומאוסטריה. בהמשך הגיעו חברי הקבוצה לצרפת הכבושה ושיתפו פעולה עם אנשי ההתנגדות היהודית בצרפת. בראש הקבוצה עמד יואכים סימון- "שושו" (- "Shushu" Joachim Simon), שהצליח לברוח מדכאו (Dachau) להולנד והחל לארגן פעולות הצלה של יהודים. הוא הצליח להשיג את שיתוף הפעולה של יופ ווסטרוויל, (Joop Westerweel) , פרופסור הולנדי לא יהודי, שעמד בראש מחתרת הולנדית ונתפס על ידי הגרמנים במרץ 1944.

יואכים סימון ביקש לארגן תכנית של הצלה באמצעות העברת יהודים לשוויץ ולשם כך אף נפגש בליון בסתיו 1942 עם המנהיג הציוני הסוציאליסטי מארק יארבלום (Marc Yarblum ), אולם התכנית לא יצאה לפועל. הוא ניסה ליזום פעולות הצלה דרך הגבול הספרדי, ואף נפגש עם "טוטו" – גינת בדצמבר 1942, שהפנה אותו לא.ג'י. בטולוז. סימון נתפס על ידי הגרמנים באחד ממסעותיו בינואר 1943 והתאבד בבית הסוהר של ברדה (Breda), כנראה, בשל החשש שלא יעמוד בעינויים ויגלה את סודם של חבריו. אשתו של שושו, סופי סימון - עדינה כוכבא, Goevordan) Van) המשיכה ביוזמה ונסעה להיפגש עם מארק יארבלום, שהוברח בינתיים לשוויץ כיוון שחייו היו בסכנה. יארבלום עזר לה ולחברי הקבוצה ההולנדית ליצור קשר עם אנשי ה- A.J. בטולוז (Toulouse). הצעירים של ה"קבוצה ההולנדית" הועברו באמצעות תעודות מזויפות למחנה עבודה של טודט (Todt) בלה מנש (la Manche) ולבסיס צוללות בעיר לה רושל (La Rochelle) בצרפת. (טודט היה ארגון העבודה הכפויה שהקימו הגרמנים בארצות הכיבוש כולל בצרפת). בבסיס בלה רושל הם הצליחו להשיג אישורי מעבר מזויפים, שאפשרו להם להגיע עד הגבול הספרדי. בעזרת התעודות המזויפות הם הצליחו להעביר לצרפת כמאה מחברי הקבוצה ומאוחר יותר גם החלו לספק תעודות לחברי השיירות של ה- A.J. לספרד. חברי ה"קבוצה ההולנדית" נשלחו על ידי הא.ג'י. למאקי לדרום צרפת בסוף 1943 ראשית 1944 כדי להצטרף לבעלות הברית באמצעות שרות המעבר של הא.ג'י. לספרד. רבים מחברי הקבוצה נתפסו על ידי הנאצים באפריל וביולי 1944. מתוך הספר: ד"ר צילה הרשקו, ההולכים בחושך יראו אור, הרזיסטנס היהודי בצרפת, שואה ותקומה 1940 – 1949, תל-אביב: העמותה לחקר כח המגן ע"ש ישראל גלילי וצ'ריקובר, 2003.