רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: -1   צפיות: -1
 
 
 
 
 
מרגוט כהן לבית קהן (Margot Cohn nee Kahn) נולדה ב- באינגווילר (Ingwiller), צרפת להוריה יונס קהן (Jonas Kahn) ומלני קהן לבית קליין Malanie Kahn nee Klein)). למרגוט היתה אחות דניס (Denise), ילידת שנת 1929. כאשר פלש הצבא הגרמני לצרפת במאי 1940, נמלטה משפחת קהן לדרום. מרגוט התנדבה בתנועת הנוער האורתודוכסית "ישורון", שהקימה מרכז להפקת דפי לימוד בנושאים יהודיים שנשלחו בדואר.

מרגוט כהן לבית קהן (Margot Cohn nee Kahn) נולדה ב-באינגווילר (Ingwiller), צרפת להוריה יונס קהן (Jonas Kahn) ומלני קהן לבית קליין Malanie Kahn nee Klein)). למרגוט היתה אחות דניס (Denise), ילידת שנת 1929. כאשר פלש הצבא הגרמני לצרפת במאי 1940, נמלטה משפחת קהן לדרום. מרגוט התנדבה בתנועת הנוער האורתודוכסית "ישורון", שהקימה מרכז להפקת דפי לימוד בנושאים יהודיים שנשלחו בדואר. ב-1942 שלחה אותה התנועה לשמש כמדריכה בבית הילדים שהוקם ע"י ג'ק כהן (Jacques Cohn) באוסק (Ussac) במחוז קוריז (Correze) עבור ילדי פליטים יהודים. כשהורי הילדים נעצרו באוגוסט 1942 והילדים לא יכלו לחזור לבתיהם, ג'ק, מרגוט והצוות הצעיר הקימו את המחנה כבית קבע עבור כ-30 ילדים תחת החסות של (OSE) החברה לסיוע לילדים יהודים. מרגוט ומספר קטן של מדריכים צעירים המשיכו לטפל בילדים גם לאחר מעצרו של ג'ק, למרות תנאי החורף הקשה של שנת 1942-3, עד שהבית נסגר ע"י OSE והילדים הועברו לבתים פרטים עקב סכנת מעצר. באותו הזמן יצרה אנדרה סלומון (Andrée Salomon), מתאמת הפעילות המחתרתית של OSE, קשר עם מרגוט ושלחה אותה לליון (Lyon). שם הטילה עליה מדליין דרייפוס (Madeleine Dreyfus), האחראית על סניףOSE , למצוא בתי מסתור בקרב האוכלוסייה המקומית והמוסדות הנוצריים עבור הילדים. חלק מתפקידה היה לבקר את הילדים שהתגוררו בבית הילדים ושהו כעת במסתור ולהעביר את התשלום מה- OSE למשפחות המאמצות. בקורים אלה עשתה ברכיבה על אופניים כיוון שהנסיעה בתחבורה ציבורית היתה מסוכנת. בביקוריה עודדה את הילדים ומסרה להם מידע על הוריהם, בדרך כלל באמצעות מכתב שכתבו ההורים לפני גירושם. פרט לביקורים אלה, עזרה מרגוט גם בזיוף ובמחזור מסמכים ותלושי מזון. באביב 1944 שלחה סלומון את מרגוט ללוות קבוצות של ילדים ברכבת לילה מליון לטולוז (Toulouse). משימתה הייתה לקחת את הילדים ממקומות המסתור ולהביאם לחבר מחתרת אחר שיוכל להבריחם לספרד ומשם לארץ ישראל. מרגוט סיכנה את חייה בפעילות זו והמשיכה להסתכן למרות מעצרם של חבריה למחתרת. לפני ראש השנה של שנת 1944, כמה ימים אחרי שחרור ליון, הצליחה מרגוט למצוא משפחה יהודית שארחה את כל שלושים הילדים שטפלה בהם. יום לאחר החג, שכרו מרגוט וחברתה גבי וולף (Gaby Wolf) דירה, ביזמתן ובה טיפלו בכל הילדים כדי שלא יאלצו לחזור למשפחות האמנות מתקופת המלחמה. לאחר השחרור נשאה מרגוט ליעקב כהן. מרגוט כהן מתוך: מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השניה נאום של שגריר צרפת בישראל מר כריסטופר ביגוט בירושלים 3.9.2012 margot-cohen-anglais (1).pdf קישורים טקס אות המציל http://www.ambafrance-il.org/article10259,10259מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השניה כתבה ב"הארץ" 10/3/2016 עדות של מרגוט כהן Jewish Women's Archive סרטון *YouTube:-YLZwbeY0xI*