רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
אנה קליין לבית צ'ך נולדה בבודפשט (Budapest), שם הכירה את בעלה לעתיד אורי הרמן (Herman Uri) לו נשאה באפריל 1944. היא עסקה בהשגת תעודות אריות במשרדי מרשם התושבים בבודפשט וחלוקתן בפעולות מחתרתיות נוספות. ב- 28/5/1944 נעצרה יחד עם בעלה וחברים נוספים ונלקחה למפקדת הגסטפו בהר השוואבים (Svábhegy), נחקרה ועונתה ולא גילתה דבר. כעבור שלושה שבועות הועברה לבתי מעצר נוספים. לבסוף הובאה לגטו שארוואר (Sárvár) ומשם גורשה לאושוויץ (Auschwitz).

אנה קליין לבית צ'ך (Anna Klein nee Csech) נולדה בבודפשט (Budapest), כבת יחידה להוריה ארנולד צ'ך (Arnold Csech) ואדל צ'ך לבית גרון (Adel Csech nee Grun). בבודפשט הכירה את בעלה לעתיד אורי הרמן (Herman Uri) לו נשאה באפריל 1944. היא עסקה בהשגת תעודות אריות במשרדי מרשם התושבים בבודפשט וחלוקתן בפעולות מחתרתיות נוספות. ב- 28/5/1944 נעצרה יחד עם בעלה וחברים נוספים ונלקחה למפקדת הגסטפו בהר השוואבים (Svábhegy), נחקרה ועונתה ולא גילתה דבר. כעבור שלושה שבועות הועברה לבתי מעצר נוספים. לבסוף הובאה לגטו שארוואר (Sárvár) ומשם גורשה לאושוויץ (Auschwitz). ברמפה של אושוויץ ראתה את בעלה אורי בפעם האחרונה. היא שוחררה על ידי הצבא האמריקאי וחזרה לבודפשט.. שם השתלבה בפעולות התנועה וטיפלה בעיקר בבני נוער, בילדים יתומים ובמשפחות שנזקקו לעזרה. בשנת 1946 עלתה לארץ במסגרת עלייה ב' על האניה "כנסת ישראל". האניה התגלתה על ידי הבריטים ונוסעיה גורשו לקפריסין. רק כעבור שנה הגיעה לארץ. מתוך: דוד גור, אחים להתנגדות ולהצלה, דליה: העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 2004. עדותה של אנה צ'ך-קליין על המחתרת החלוצית בהונגריה, ארכיון בית לוחמי הגטאות, תיק מספר 19887 במדור רישום מרכזי. אנה קליין מתוך מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השניה קישורים אנה קליין הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה ארגון הפרטיזנים לוחמי המחתרות והגטאות המוזיאון למורשת היהדות הדוברת הונגרית, קליין - צ'ך אנה