רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
חנה ילידת סיקשפהרוואר (Székesfehérvár). ב- 22 במאי 1944, יום לפני רכוז היהודים בגטו הצליחה לברוח באמצעות תעודה מזויפת שקבלה מחברי תנועת הנוער הציוני בבודפשט (Budapest), שמואל לוונהיים (Shmuel Löwenheim) וחבר נוסף. משימתה הראשונה היתה להוציא תעודות לידה של נוצרים מן המשרדים לרישום אוכלוסין כדי להציל בעזרתן יהודים מערי השדה.

חנה-מאריקה אורן-אצ'ל (Chana-Marika Oren-Aczél) ילידת סיקשפהרוואר (Székesfehérvár). ב- 22 במאי 1944, יום לפני רכוז היהודים בגטו הצליחה לברוח באמצעות תעודה מזויפת שקבלה מחברי תנועת הנוער הציוני בבודפשט (Budapest), שמואל לוונהיים (Shmuel Löwenheim) וחבר נוסף. משימתה היתה להוציא תעודות לידה של נוצרים מן המשרדים לרישום אוכלוסין כדי להציל בעזרתן יהודים מערי השדה. בעדותה היא מתארת כיצד נעשתה פעולה זו: עם הכניסה למרשם האוכלוסין, היה עלינו לחשוב על אדם בעל שם הונגרי נפוץ ולבקש את תעודת לידתו לקראת נשואיו. בזמן שהפקיד חפש את שמו, היה עלינו להציץ בספר הרישום ולזכור מספר שמות עם שנת לידתם. משהתעודה שחיפשנו לא נמצאה, היה עלינו להמציא תירוץ כדי לחזור למשרד ולהשיג את התעודות של האנשים שאת שמותיהם זכרנו מספר מרשם האוכלוסין. הופעתה סיעה לה בהפצת תעודות אלה ובמילוי משימות מיוחדות. אולם לאחר זמן נאלצה להפסיק כי הפעילות הזו עוררה את חשדם של שוטרי החרש. היא נמנתה בין השליחות שיצאו לערי השדה ולמחנות לעבודות כפייה כדי להזהיר את היהודים מפני הצפוי להם וציידה את וציידה את הצעירים היהודים בניירות מזוייפים והוראות איך להגיע לבודפשט. ב- 14/6/1944 עלתה על רכבת לכוון רומניה עם עוד חברים במסגרת ה"טיול". הם נתפשו בצד הרומני וחלקם הועבר ב- 21/6/1944 לבית הסוהר לאסירים פוליטיים בטימישוארה (Temesvár). משם הועברו לבית הסוהר בעיר ארד (Arad) ושוחררו ב 23/8/1944 על ידי הרוסים.עלתה ארצה, נישאה לניסן אורן. לזוג נולדו שתי בנות. חנה עסקה להנאתה בפיסול – ביציקות ברונזה. בשנת 2012 פרסמה את מבחר עבודותיה באלבום, בכריכה קשה - חנה אורן: פסלים. מתוך: דוד גור, אחים להתנגדות ולהצלה, דליה: העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 2004. אבן ורביד (עורכים), זכור, ספר זיכרון לקהילות סקשפהרוור והסביבה, יד ושם 1997. חנה אורן מדור תצלומים ארכיון בית לוחמי הגטאות, מספר מחשב 31651 קישורים חנה אורן הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה בעין הסערה, תכנית לימודים של יד ושם