רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
אלכסנדר-שאני גרוסמן נולד במזינאג'מיה (Mezőnagymihály) שבהונגריה. בשנת 1920 עברה משפחתו למישקולץ (Miskolc). הוא הצטרף לתנועת "קדימה" ובשנת 1925 הקים יחד עם חבריו את תנועת "תכלת לבן" אשר התמזגה בשנות שהלושים המוקדמות עם "השומר הצעיר". הוא היה בין ראשוני תנועתו בהונגריה.

אלכסנדר-שאני גרוסמן (Alexandr-Sanyi Grossman) נולד במזינאג'מיה (Mezőnagymihály) שבהונגריה. בשנת 1920 עברה משפחתו למישקולץ (Miskolc). הוא הצטרף לתנועת "קדימה" ובשנת 1925 הקים יחד עם חבריו את תנועת "תכלת לבן" אשר התמזגה בשנות שהלושים המוקדמות עם "השומר הצעיר". הוא היה בין ראשוני תנועתו בהונגריה.הוא הקים משפחה ונולדו לו ילדים. בשנת 1944, עם הקמת הגטו במישקולץ עבר בעזרת ידיד נוצרי לבודפשט (Budapest). כאשר משפחתו גורשה למחנות המוות, ברח, נתפס והובל למחנה עונשין בקישטרצ'ה (Kistarcsa) . בסוף ספטמבר 1944, השתחרר והגיע ל"בית הזכוכית" ברחוב ואדס ואחר כך לסניף של הצירות השוויצרית ברחוב וקרלה שנדור (Wekerle Sándor). הוא היה מן הפעילים המרכזיים של המחתרת ולמעשה היה מנהל "בית הזכוכית" ונציג תנועות הנוער בהנהלת הבית. כאשר התעורר הוויכוח אם לקלוט יהודים נוספים ב"בית הזכוכית" על מנת לא לסכן את אלה שכבר היו שם, אמר: "למען מאה אלף יהודים כדאי לסכן את עצמנו". בשלב מסוים הוחלט שחלק מהאנשים, באישור של קרל לוץ (Carl Lutz ) והשלטונות ההונגרים, יעברו אל בית נוסף, שאף הוא ייחשב לסניף של הצירות השוויצרית. אשתו, ילדיו ויתר בני משפחתו הובלו לאושוויץ (Auschwitz) ונספו. אחרי השחרור, בינואר 1945 היה מזכיר הג'וינט בבודפשט. בשנת 1949 עלה לארץ והיה חבר קיבוץ מעברות עד שנת 1951. אחר כך עבר לחיות בפריז (Paris) ובז'נבה (Geneva), שם נפטר בשנת 2003. ממשלת הונגריה העניקה לו את אות הגבורה על פעולות ההצלה במחתרת. מתוך: דוד גור, אחים להתנגדות ולהצלה, דליה: העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 2004. אלכסנדר גרוסמן מדור תצלומים ארכיון בית לוחמי הגטאות, מספר מחשב 29651 קישורים אלכסנדר גרוסמן ויקיפדיה הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה http://modiin.gal-ed.co.il/show_item.asp?levelId=48103 http://www.jwmww2.org/soldier.aspx?id=3321 ארגון הפרטיזנים לוחמי המחתרות והגטאות חברי הנהלת בית הזכוכית אלי נצר, חיים בתוך זכוכית, ידיעות הקיבוץ, 2.5.2008 איילה נדיבי, בית הזכוכית, זכור- אמונה בימי שואה ספרים Alexander Grossman, Nur das Gewissen, Carl Lutz und seine Budapester Aktion Geschichte und Porträt, Wald 1986.