רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
אביגדור נולד בראחוב (Rachov), אוקראינה. היה חבר בתנועת "המכבי הצעיר". הוא שרת בפלוגה לעבודות כפייה, הצליח לברוח והגיע לבודפשט, לסניף של הצירות השוויצרית ואחד ממרכזי הפעילות התנועתית המחתרתית. הוא הצטרף לעבודת המחתרת והיה ממקימי "בית חולים" בווילמוש צ'סר קראוט (Vilmos Császár körút) במרתף של בית הקולנוע זיצ'י (Zichy) כדי ליצור מקום מסתור לחברים.

אביגדור-ויקטור בן זאב-פרקש (Avigdor-Viktor Ben zeev - Farkas) נולד בראחוב (Rachov), אוקראינה. היה חבר בתנועת "המכבי הצעיר". הוא שרת בפלוגה לעבודות כפייה, הצליח לברוח והגיע לבודפשט, לסניף של הצירות השוויצרית ואחד ממרכזי הפעילות התנועתית המחתרתית. הוא הצטרף לעבודת המחתרת והיה ממקימי "בית חולים" בווילמוש צ'סר קראוט (Vilmos Császár körút) במרתף של בית הקולנוע זיצ'י (Zichy) כדי ליצור מקום מסתור לחברים. בעזרת מראהו הארי וכשהוא לבוש סרבל ועליו הסמל הנאצי, ניגש מדי בוקר לתיאטרון ויג (Vigszinház) כדי לקבל את הסיסמה היומית שנדרשה להבטחת התנועה החופשית ברחובות העיר. את הסיסמה מסר לחבריו.אחרי השחרור המשיך את פעילותו בתנועה ועסק בהשגת מזון עבור ילדים ניצולים. הוא עבר את הגבול לרומניה והצטרף לפלוגת הכשרה בבוקרשט (Bucharest). מרומניה עבר ליוגוסלביה. בבלגרד (Belgrade) נודע לו שאחותו לאה, חזרה מאושוויץ (Auschwitz) ונמצאת בבודפשט. הוא חזר לבודפשט ומצא את אחותו במצב קשה, עזר לה להשתקם וצרף אותה לתנועה. ממשלת הונגריה העניקה לו את אות הגבורה על פעולות ההצלה במחתרת. מתוך: דוד גור, אחים להתנגדות ולהצלה, דליה: העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 2004. אביגדור בן זאב מדור תצלומים ארכיון בית לוחמי הגטאות, מספר מחשב 29651 קישורים אביגדור בן זאב ארגון הפרטיזנים לוחמי המחתרות והגטאות הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה