רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
יצחק-אימרה הרבסט "מימיש" נולד בפרשוב (Prešov), סלובקיה. סיים את בית הספר התיכון בקושיצה (Košice ) והצטרף בגיל צעיר לקן "השומר הצעיר" בפרשוב. בשנת 1935 החל ללמוד רפואה באוניברסיטת קרל בפראג ושלוש שנים מאוחר יותר הפסיק את לימודיו בשל המצב הפוליטי שנוצר עקב כיבוש צ'כיה על ידי הגרמנים.

יצחק-אימרה הרבסט "מימיש" ("Yitzhak - Imre Herbst "Mimis) נולד בפרשוב (Prešov), סלובקיה ליוליוס - יהודה ויולן הרבסט. סיים את בית הספר התיכון בקושיצה (Košice) והצטרף בגיל צעיר לקן "השומר הצעיר" בפרשוב. בשנת 1935 החל ללמוד רפואה באוניברסיטת קרל בפראג ושלוש שנים מאוחר יותר הפסיק את לימודיו בשל המצב הפוליטי שנוצר עקב כיבוש צ'כיה על ידי הגרמנים. בשנת 1939 הצטרף לקבוצת "אלמונים", תנועה לעליית בוגרים מיסודו של "השומר הצעיר". שנה לאחר מכן השתתף בפלוגת ההכשרה לעלייה של התנועה בז'ילינה (Zsolna) שם הכיר את יהודית קליין (Judit Klein) אותה נשא לאישה לאחר מכן. לאחר שאחיו הבכור ינו – יעקב(Jenő) , שהיה פעיל המפלגה הקומוניסטית בסלובקיה באוניברסיטת ברטיסלבה (Bratislava ) נאסר והוגלה, מימיש מצא עצמו בסכנה גדולה ונמלט בשנת 1942 להונגריה. עם הגיעו לבודפשט (Budapest) הצטרף לפעילות התנועות. הוא עסק בהכנת תעודות מזוייפות עבור החברים במחתרת ולענין זה אף השתמש באקדח שלוף נגד מדפיס ואילץ אותו לעשות כדבריו. כן עסק ברכישת נשק עבור חברי המחתרת. ניסה את כוחו יחד עם אשתו, יהודית, לארגן הברחת חברים -"טיולים" אל רומניה, נתפס ונאסר בשנת 1943. כתוצאה מהעינויים הקשים נפגעה בריאותו. לאחר ששוחרר מהמאסר המשיך בפעילותו. עם כניסת הגרמנים להונגריה כבר היה לאחד מפעיליה המרכזיים של המחתרת החלוצית. ביוני 1944 היה אמור לעבור יחד עם יהודית לרומניה, כדי לעלות משם ארצה. הם נתפשו על ידי ז'נדרמים והוחזקו המעצר בגסטאפו בסגד (Szeged), משם הועברו לטופויה (Topolya) . יהודית עונתה קשות, מימיש נמלט וארגן את שחרורה במבצע נועז, יחד עם ציפי שכטר – אגמון (Tzipi Schechter - Agmon) ומילאן (Milan) איש המחתרת הסרבית. מימיש המשיך בפעילותו עד סוף המלחמה. עיקר משימתו הייתה שחרור עצירים וניסיון להתחקות אחר עקבות האסורים. לאחר השחרור היה פעיל בארגון ה"בריחה" ובעלייה ב'. מימיש ויהודית עלו ארצה ב-1949 והגיעו לקיבוץ העוגן. בשנת 1950 עברו לתל אביב עם בנם יעקב ובתם מרים. מימיש התמחה בצילום ועבד כצלם ומדריך במערכת הביטחון. לאחר מכן עסק כצלם קולנוע וטלוויזיה עצמאי. כל חייו סבל קשות מהפגיעה הגופנית שנגרמה לו במעצרו ונפטר ב - 1980. ממשלת הונגריה העניקה לו את אות הגבורה על פעולות ההצלה במחתרת. מתוך: דוד גור, אחים להתנגדות ולהצלה, דליה: העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 2004. הרבסט יצחק מדור תצלומים ארכיון בית לוחמי הגטאות, מספר מחשב 16422 קישורים הרבסט יצחק ארגון הפרטיזנים לוחמי המחתרות והגטאותהלוחם היהודי במלחמת העולם השניה המוזאון למורשת היהדות הדוברת הונגרית אביהו רונן, מחתרות יהודיות בתקופת השואה, אתר מורשת-בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ' סירטונים Steven Spielberg Jewish Film Archive - Postal services by Yitzchak (Mimish) Herbst https://www.youtube.com/watch?v=Dw5IVK6QPOY *YouTube:Dw5IVK6QPOY* *YouTube:JBmhmPvOOJA* "שוצפס בלוף" - זיוף אישורי החסות: לוח מתוך תערוכה שארגן יצחק "מימיש" הרבסט על פעולות המחתרת החלוצית בבודפשט. בפלקט נראים טפסים המקנים לנושאיהם חסות של שווייץ, טפסים שזויפו על ידי אנשי המחתרת. למטה משמאל נראים צילומים מ"בית הזכוכית" שברחוב ואדאס (Vadasz) , מקום בו מצאו מקלט מאות יהודים כנגד הטרור הפשיסטי. מדור תצלומים ארכיון בית לוחמי הגטאות, מספר מחשב 16422 מימין- יצחק הרבסט, ציפי שכטר, רפי בנשלום ואפרה אגמון