רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
יעקב מירון מרקוביץ' (Jenő Jakob Meron Markovics) נולד בקישקונמישה (Kiskunmajsa) לציפורה ומנחם מרקוביץ' (Cipora & Menachem Markovics). היו לו ארבעה אחים: יוסף מרקוביץ' (Josef Markovics), מגדה מרקוביץ' (Magda Markovics), מרדכי מרקוביץ' (Mordechai Markovics) וחנה מרקוביץ' (Hana Markovics). אביו היה בעל חנות מכולת וסוחר והמשפחה הדתית חיה בסביבה כפרית אנטישמית.

יעקב מירון מרקוביץ' (Jenő Jakob Meron Markovics) נולד בקישקונמישה (Kiskunmajsa) לציפורה ומנחם מרקוביץ' (Cipora & Menachem Markovics). היו לו ארבעה אחים: יוסף מרקוביץ' (Josef Markovics), מגדה מרקוביץ' (Magda Markovics), מרדכי מרקוביץ' (Mordechai Markovics) וחנה מרקוביץ' (Hana Markovics). אביו היה בעל חנות מכולת וסוחר והמשפחה הדתית חיה בסביבה כפרית אנטישמית. בגיל 17 התארגן קן ה"שומר הצעיר" בעיר בה למד, והשיחות עם השליח עיצבו את השקפת עולמו. עם סיום לימודיו בשנת 1940, נעשה ציוני, עבר לבודפשט (Budapest) ולמד חשמלאות על מנת להכין את עצמו לעליה לארץ. בבודפשט הצטרף לארגון "סלע" – ארגון של בוגרי ה"שומר הצעיר", שהתכוננו לעליה לארץ. חברי הארגון חיו בקומונות שיתופיות בחדרים שכורים בעיר. בשנת 1942 סיע לפליטים שהגיעו מסלובקיה להונגריה על ידי תעודות מזויפות, כרטיסי מזון ואיתור מקומות מקלט. בשנת 1943 גויס לפלוגה לעבודות כפייה במסגרת הצבא ההונגרי. הוא נסה לברוח אך נכשל. רק באוקטובר 1944 הצליח לברוח, הגיע לבודפשט, ומצא מקלט ב"בית הזכוכית". בתחילת דצמבר 1944עבר לפשטסנטלירינץ (Pestszentlőrinc) בפרבר העיר, גר אצל משפחת פועלים וקיים קשרים עם תאים קומוניסטיים מקבוצת דמן' (Demény). אחר כך פעל במסגרת קבוצה שבראש עמד יוסף מאיר (Jozsef Mayer) שפעלה ברובע העשירי של הבירה, קיבנ'ה (Kőbánya ). הוא פעל גם באיזור נוסף, קישפשט (Kispest), נשא עמו אקדח והעביר חמרי תעמולה וכלי נשק. אחרי כיבוש גטו בודפשט על ידי הצבא האדום, היה בין מקימי גרעין "אחד במאי" לאיסוף צעירים ניצולי שואה שנותרו, ולהכנות להעלותם לארץ. לאחר מכן היה פעיל בארגון ה"בריחה". יעקב ארגן סמינרים ומסלולי בריחה לגרעינים שעלו לארץ כמעפילים. ב- 1947 עלה יעקב לארץ, והגיע אליה ביום החלטת האו"ם על הכרזת המדינה. היה חבר קיבוץ עין-דור. ממשלת הונגריה העניקה לו את אות הגבורה על פעולות ההצלה במחתרת. מתוך: דוד גור, אחים להתנגדות ולהצלה, דליה: העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 2004. יעקב מירון ארכיון בית לוחמי הגטאות, מדור תצלומים מספר 25257 עדות יעקב מירון, עדות, 50 שנה לשואת יהדות הונגריה, ילקוט מורשת נ"ז, עמ' 241 - 248 קישורים יעקב מירון ארגון הפרטיזנים לוחמי המחתרות והגטאות הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה דף הנצחה ליעקב מירון באתר קיבוץ עין דור