רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
מאיר יוסף (Meir - Mayer Jösef) נולד בנאג'יאילונדה (Nagyilonda), במחוז דש (Dés) שבטרנסילבניה כבן הבכור בין ארבעה ילדים. הוא הגיע לתנועת "השומר הצעיר" בגיל 16 כאשר הפסיק את לימודיו והתחיל לעבוד. בשנת 1940 הגיע לגיל ההכנה לעלייה לארץ ישראל ויצא להכשרה באיזור קולוז'וואר (Kolozsvár). עם החזרת צפון טרנסילבניה להונגריה בחודש ספטמבר 1940, בעקבות החלטת וינה, פוזרה ההכשרה על ידי השלטונות ההונגרים. הוא החל לעבוד במפעל מתכת בקולוז'וואר שם פגש אנשי מחתרת קומוניסטים וסוציאליסטים והחליט לסייע בפעולה האנטי-פאשיסטית.

מאיר יוסף (Meir - Mayer Jösef) נולד בנאג'יאילונדה (Nagyilonda), במחוז דש (Dés) שבטרנסילבניה כבן הבכור בין ארבעה ילדים. הוא הגיע לתנועת "השומר הצעיר" בגיל 16 כאשר הפסיק את לימודיו והתחיל לעבוד. בשנת 1940 הגיע לגיל ההכנה לעלייה לארץ ישראל ויצא להכשרה באיזור קולוז'וואר (Kolozsvár). עם החזרת צפון טרנסילבניה להונגריה בחודש ספטמבר 1940, בעקבות החלטת וינה, פוזרה ההכשרה על ידי השלטונות ההונגרים. הוא החל לעבוד במפעל מתכת בקולוז'וואר שם פגש אנשי מחתרת קומוניסטים וסוציאליסטים והחליט לסייע בפעולה האנטי-פאשיסטית. בתחילת 1941 החלו מאסרים גדולים של קומוניסטים ברחבי טרנסילבניה, כן נאסרה פעילות "השומר הצעיר" ומאיר החליט לעבור לבודפשט (Budapest) ולהצטרף לפעילות התנועה. בהתחלה עבד בעבודות בניין ואחר כך במפעל מתכת בראקושפאלוט (Rákospalota) יחד עם עוד חמישה – שישה חברי "השומר הצעיר". במקביל המשיך לשמור על קשר עם אנשי מחתרת השמאל והכיר את ראץ קלמן (Rátz Kálmán) שפרש ממפלגת "צלב החץ" ופעל בפרלמנט למען נסיגת הצבא ההונגרי מהחזית הרוסית. סביבו התרכזה קבוצת אנשים שהקשרים אתם עזרו לאנשי המחתרת הציונית מאוחר יותר בשנת 1944. בחודש אוקטובר 1943, גויס לעבודות כפיה אבל בסוף דצמבר נלקח לחקירות על פעילותו ב"השומר הצעיר" ועל שיתוף הפעולה עם הקומוניסטים. לאחר מספר שבועות של חקירה, הועבר לבית הסוהר בקולוז'וואר ומשם הוחזר ליחידה במחנה העבודה. ב-5 באוקטובר ברח עם חבר נוסף מהמחנה והשתלב בפעילות המחתרת התנועתית. הוא חידש את הקשר עם אנשי ראץ קלמן, מהם קיבלו אנשי המחתרת הציונית תעודות מקוריות, מדים וסמלים של מפלגת "צלב החץ". מאיר שתף פעולה עם קבוצת דמן' (Demény) בהסתרת עריקים יהודיים ממחנות העבודה ושבויי מלחמה רוסיים שברחו מהמחנות וכן בתכנון פעולות חבלה נגד מתקנים גרמניים. במשך כל התקופה, מאוקטובר 1944 ועד ינואר ,1945 פעל תחת הכינוי "מג'יירי יושקה" (Megyeri Joska) להצלת קבוצות ובודדים יהודים, בהוצאתם ממקומות מסוכנים ובהעברתם למקום מבטחים ב"בית הזכוכית" כשהוא מחופש במדים של "צלב החץ" ובעזרת ניירות וצווים אשר זויפו על ידי ה"מעבדה" של המחתרת הציונית. לאחר השחרור הצטרף למחלקה הפוליטית של משרד הפנים, שם עסק בגילוי פושעים נאציים, אנשי "צלב החץ" וסגל מחנות העבודה בכפייה שהיו שותפים לרצח יהודים ואנשי שמאל. בסתו 1945 חזר לפעילות בתנועת "השומר הצעיר" עד עלייתו ארצה ביוני 1948, יחד עם אשתו. ב – 1949- 1948 השתתף במלחמת השחרור ואחר כך הצטרפו לקיבוץ געתון. מתוך: דוד גור, אחים להתנגדות ולהצלה, דליה: העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 2004. עדות מאיר יוסף, המוזאון למורשת היהדות הדוברת הונגרית, צפת http://www.gal-ed.co.il/zfat-shoa/Info/hi_show.aspx?id=20543 מאיר יוסף ארכיון בית לוחמי הגטאות, מדור תצלומים 40696 קישורים מאיר יוסף אתר הפרטיזנים לוחמי המחתרות והגטאות דוד גור, השליחויות לערי השדה מטעם תנועות הנוער הציוניות בהונגריה 1944, הלוחם היהודי במלחמת העולם השניה מאמרים אביהו רונן, אגדת חורף הונגרית בנחל געתון, מורשת נ"ז, 1994.