רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
מרסל מרסו לבית מאנגל (Marcel Marceau nee Mangel) בנם של קלמן – צ'רלס מאנגל (Kalman Charles Mangel) וחנה - אנה מאנגל לבית וורצברג (Chana - Anne Mangel Nee Werzberg), נולד בשטרסבורג (Strasbourg) שבצרפת למשפחה ממוצא פולני. אביו היה שוחט מבנדין (Bendzin). לאחר תבוסת צרפת לגרמניה נאלצה המשפחה לברוח מביתה.

מרסל מרסו לבית מאנגל (Marcel Marceau nee Mangel) בנם של קלמן – צ'רלס מאנגל (Kalman Charles Mangel) וחנה - אנה מאנגל לבית וורצברג (Chana - Anne Mangel Nee Werzberg), נולד בשטרסבורג (Strasbourg) שבצרפת למשפחה ממוצא פולני. אביו היה שוחט מבנדין (Bendzin). לאחר תבוסת צרפת לגרמניה נאלצה המשפחה לברוח מביתה. בשנת 1942, בלימוז' (Limoges), בהשפעת בן דודו ג'ורג' לואינג'ה (Georges Loinger) שהיה חבר ברשת אוז"ה – גארל, הצטרפו מרסל ואחיו אליין (Alain) למחתרת האנטי – נאצית. מרסל הסתתר כמה חדשים בבית הספר של איבון הניואר (Yvonne Hagnauer), לימים חסידת אומות העולם, בפריס (Paris). הוא הוסווה כאחד מעובדי המוסד החינוכי. בתקופה זו החליף את שם משפחתו למרסו. במסגרת הרזיסטאנס עסקו מרסל ואחיו בזיוף תעודות ובהצלת יהודים מפני שליחתם למחנה רכוז, לעיתים תוך מתן שוחד לפקידי הוישי (Vichy). הם זיפו מסמכים ועזרו גם לצרפתים שאינם יהודים אשר היו תחת איום להשלח לעבודות כפיה בגרמניה עבור הצבא הגרמני. בהמשך, התבקש על ידי לואינג'ה להבריח יתומים מפריס. הוא התחזה למדריך צופים של הילדים היוצאים לטיול באלפים והבריח אותם לשוויץ. מרסל חזר על מבצע זה שלוש פעמים. הוא השתמש בפנטומימה כדי לשמור את הילדים רגועים ושקטים כדי שהבריחה תצליח. מרסל עצמו לא אהב לספר על מעשיו בתקופת המלחמה כי טען שכל מה שעשה היה רק חלק קטן ממה שקרה לגיבורים אשר נהרגו בשעת פעולותיהם. לאחר שחרור פריס בשנת 1944 התגייס לצבא צרפת החפשית בפיקודו של שארל דה-גול (Charles-de-Gaulle) ומאחר ששלט בשפה האנגלית שימש כקצין קישור בצבאו של הגנרל ג'ורג' פטון (George Patton). אביו של מרסל נעצר על ידי הגסטפו בשנת 1944 ונספה באושוויץ (Auschwitz). מרסל מרסו https://youtu.be/zGJR4GRQA3g התמונה מאתר: קישורים מרסל מרסו מרסל מרסו, ויקיפדיה How marcel marceau started miming to save children from the holocaust.html, Open Cultute, 17/12/2015. marcel marceau-holocaust hero - The Jewish Press, Saul Jay Singer, 2/7/2015 www.aish.com- Marcel-Marceau-Saved-Hundreds-of-Holocaust-Orphans, Ronda robinson, 20/3/2016 jewish virtual library- Marcel Marceau haaretz - This Day in Jewish History 2007: The World's Greatest Mime, Who Saved Jewish Children in WWII, Passes On, David B. Green, 22/9/2015 A Holocaust Hero: Marcel Marceau, Warren and Warren Boroson, 6/6/2011 http://jewishstandard.timesofisrael.com/a-holocaust-hero-marcel-marceau-2/ http://www.jewage.org/wiki/he/Profile:P0818239773 סירטון מרסל מרסו מקבל את אות ראול ולנברג, באוניברסיטת מישיגן, 2001. זמן התחלת נאומו : 40:00 *YouTube:zGJR4GRQA3g*