רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
יהושע – הרמן וייס (Yehoshua Herman Weisz) חבר "השומר הצעיר", נולד בנאג'מג'ר (Nagymegyer) שבהונגריה. פעל במסגרת המחתרת כאיש צוות במכון לנערים ברחוב זילדמאלי (Zöldmáli) מאוקטובר 1942 ועד שגויס לפלוגה לעבודת כפייה באוקטובר 1943. באוקטובר 1944 לאחר הפיכת סאלאשי (Szálasi ), ברח מפלוגת העבודה יחד עם שבעה עשר חברי התנועות החלוציות שהיו אתו ביחידה.

יהושע – הרמן וייס (Yehoshua Herman Weisz) חבר "השומר הצעיר", נולד בנאג'מג'ר (Nagymegyer) שבהונגריה. פעל במסגרת המחתרת כאיש צוות במכון לנערים ברחוב זילדמאלי (Zöldmáli) מאוקטובר 1942 ועד שגויס לפלוגה לעבודת כפייה באוקטובר 1943. באוקטובר 1944 לאחר הפיכת סאלאשי (Szálasi ), ברח מפלוגת העבודה יחד עם שבעה עשר חברי התנועות החלוציות שהיו אתו ביחידה. הוא הגיע ל"בית הזכוכית" בבודפשט (Budapest), שם פעל עד השחרור ב- 18/1/1945. עקר עסוקו היה הכנת רשומות לזכאים לשהייה בבתים המוגנים. לאחר השחרור טפל באחד מבתי הילדים שהקימה התנועה להצלתם של ילדים יהודיים ואחר כך היה מדריך בבית יתומים פולני שהיה בניהולם של ד"ר אוסטרווייל (Osterweil) ורעיתו. הגיע לארץ בסוף אוקטובר 1945. מתוך: יהושע וייס, מעון הילדים זלדמאלי (Zöldmáli) בודפשט 1942 - 1944, ילקוט מורשת נ"ז, עמ' 207 – 214. דוד גור, אחים להתנגדות ולהצלה, דליה: העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 2004. יהושע וייס ארכיון בית לוחמי הגטאות, מדור צילומים 25737# קישורים יהושע וייס המוזיאון למורשת היהדות הדוברת הונגרית הלוחם היהודי במלחמת העולם השניה