רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 269
 
 
 
 
 
דינה אוסטרובר לבית פיקהולץ – "דוניה" (Dina Ostrover nee Pickholz – "Donia") נולדה בסטרי (Stryi), אוקראינה (Ukraine) להוריה שיינדל פיקהולץ (Sheindl Pickholz) ומתס - מתיתיהו פיקהולץ (Pickholz Mates - Matitiahu). דינה היתה השנייה מבין ארבעה ילדים: ליבה (1921), גיטה – גיטל (1926) ויצחק (1927). המשפחה היתה אורתודוקסית והוריה ניהלו חווה בכפר סינובוצקי ניז'נה (Synowodzko Nizne) שהיתה ממוקמת על נהר הסטרי. לאחר פלישת הגרמנים למזרח פולין בספטמבר 1939, עברה המשפחה לעיר.

דינה אוסטרובר לבית פיקהולץ – "דוניה" (Dina Ostrover nee Pickholz – "Donia") נולדה בסטרי (Stryi), אוקראינה (Ukraine) להוריה שיינדל פיקהולץ (Sheindl Pickholz) ומתס - מתיתיהו פיקהולץ (Pickholz Mates - Matitiahu). דינה היתה השנייה מבין ארבעה ילדים: ליבה (1921), גיטה – גיטל (1926) ויצחק (1927). המשפחה היתה אורתודוקסית והוריה ניהלו חווה בכפר סינובוצקי ניז'נה (Synowodzko Nizne) שהיתה ממוקמת על נהר הסטרי. לאחר פלישת הגרמנים למזרח פולין בספטמבר 1939, עברה המשפחה לעיר. עם כבוש העיר על ידי הגרמנים ביוני 1941, הוקם במקום גטו ונרצחו כאלף יהודים ביער סמוך. המשפחה הצליחה לשרוד ולעבור בשלום את האקציות שהיו במקום ב-16/9/1941 וב- 3/9/1942. במהלך האקציה השלישית שהתקיימה ב- 22/10/1942 נתפשה המשפחה במחבואה ונשלחה עם היהודים למחנה ההשמדה בלז'ץ (Belzec). בדרך, דחף אותה אביה של דוניה לקפוץ מהרכבת הנוסעת והיא חזרה לגטו. שם הצליח דודה להשיג עבורה תעודת לידה אוקראינית והיא ברחה מהגטו. כיתומה אוקראינית לא יהודייה, מצאה עבודה כפועלת בפונדק ששימש קצינים גרמנים ליד העיירה בולחוב (Bolechow), לא הרחק מסטרי. במהלך עבודתה שמעה על אקציה נוספת המתוכננת על ידי הגרמנים ביוני 1943. תוך סיכון חייה היא שכנעה את חברתה לעבודה מריקה, להסתיר את זוג היהודים מלכה ושלמה ריינהרץ (Malka & Shlomo Reinhartz) אשר היו במחנה עבודה סמוך. שלמה עבד פעם בשבוע בפונדק כמנהל חשבונות. השתיים הסתירו את הזוג בעלית הגג ודוניה הביאה להם אוכל ופינתה את הפסולת במשך שלושה עשר חדשים עד השחרור ביולי 1944. חברתה מריקה עזבה את הפונדק לאחר חמישה חדשים מפחד פן יתפשו. במחנה המעצר בקפריסין פגשה דינה את בעלה ויחד עלו ארצה בשנת 1949. מתוך: אתר בני ברית, 16/10/2013 Donia Pickholz Ostrower Ramat Gan, Israel – Summary: Donia – valor, gumption and fate אוסטרובר דינה קישורים אוסטרובר דינה דוניה הסתירה במשך שנים את יהדותה, ערוץ 7, 8/4/2013 עמרי אפרים, אלה מדליקי המשואות ביום השואה, Ynet, 5/4/2013 דליה מזורי, טקס יום השואה: מיהם מדליקי המשואות, nrg, 7/4/2013. ספרים שלמה אדלר, "דוניה" גבורה, תושיה מזל וגורל, אינטרנט, 2010. סירטון *YouTube:k1E5bPSc9nk*