רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
דניס סיקירסקי (Denise Siekierski) לבית קראקו (Craco), ילידת מרסיי (Marseille) היתה בת יחידה להוריה וגדלה בבית סבה וסבתה. בגיל 11 הצטרפה לתנועת הצופים היהודים בראשותו של רוברט גמזון (Robert Gamzon). באוגוסט 1942 קיבלה את תפקידה הראשון במחתרת: בעודה מדריכה בצופים היה עליה לטפל בארבע נערות פליטות ולפזרן במקומות המסתור שהוכנו מראש.

דניס סיקירסקי (Denise Siekierski) לבית קראקו (Craco), ילידת מרסיי (Marseille) היתה בת יחידה להוריה וגדלה בבית סבה וסבתה. בגיל 11 הצטרפה לתנועת הצופים היהודים בראשותו של רוברט גמזון (Robert Gamzon). באוגוסט 1942 קיבלה את תפקידה הראשון במחתרת: בעודה מדריכה בצופים היה עליה לטפל בארבע נערות פליטות ולפזרן במקומות המסתור שהוכנו מראש. מאז עסקו דניס ומדריכים אחרים בחיפוש מקומות מסתור לילדים קטנים, בהברחת אנשים, כסף ומזון ובהנפקת תעודות מזויפות. אחת משיטות ההתחמקות ממחנות הכליאה היתה העמדת פני חולים שאפשרה את העברתם למרסיי לטיפול. שם שונתה זהותם בעזרת תעודות מזויפות שהונפקו במעבדה לזיוף מסמכים שהקימה התנועה המחתרתית. בנובמבר 1942, אחרי הפלישה הגרמנית לווישי (vichy ), ירדה הפעילות של הצופים ושל גופים יהודיים אחרים למחתרת. דניס הפצירה במשפחתה לצאת ממרסיי למקום מבטחים עד שתסתיים המלחמה וציידה אותם בתעודות מזויפות. לפני שהספיקה המשפחה לברוח, ערכו הגרמנים אקצייה. למעלה מאלף יהודים נשלחו למחנה המעצר דראנסי (Drancy) ומשם להשמדה והאזור ליד הנמל הופצץ. דניס הצליחה למלט את משפחתה בסיוע ידיד צרפתי אמיד. היא עצמה נשארה במרסיי והמשיכה בפעילות מחתרתית. היא מצאה מקומות מסתור אלטרנטיביים למסתתרים, הבריחה מסמכים מזויפים ובקרה אצל היהודים במקומות המסתור. זמן קצר לאחר מכן הלשין יהודי גרמני על פסטר להמר (Pastèr la mer), כומר פרוטסטנטי שהשתתף בפעולות וסייע ליהודים, ועל דניס לגסטפו. דניס עבדה בצמוד לחבר אחר במחתרת – ג'וזף באס (Joseph Bass), המכונה "מיסייה אנדרה" (André). הוא קיבל מידע על ההלשנה והזהיר את דניס והיא ברחה לגרנובל (Grenoble). דניס שימשה קשרית בין גרנובל, ניס (Nice) ומרסיי. בתחילת יולי 1943, לאחר שסיימה את תפקידה ביחידת הצופים חזרה למרסיי שם פגשה את מיסייה אנדרה. הוא סיפר לה שהקים רשת הצלה מחתרתית והזמין אותה להצטרף אליו. מיולי עד דצמבר 1943 פעלו דניס ואנדרה באזור ניס שבשליטת האיטלקים וחיפשו מקומות מסתור ליהודים. אולם פלישת הגרמנים בספטמבר 1943 סיכלה את תכניותיהם והיהודים נלקחו משם. הם עברו ללה-שמבון-סור-ליניון (Le Chambon-sur-Lignon), ודניס היתה חברה ביצירת שיתוף הפעולה עם הקהילה הפרוטסטנטית באיזור אשר פעלה להצלת יהודים מטעמי אמונתה ב"עם הנבחר". דניס העבירה גם נשק מסנט אטיין (Saint-Étienne) ללה שמבון והייתה פעילה עד תום המלחמה. אמה ודודה של דניס שרדו. דניס עבדה כשנה בארגון רווחה יהודי במרסיי. היא נסעה לפריז ללמוד, ושם פגשה את זליג והם נישאו ב-1946. בשלהי 1947 עלו ארצה להכשרה בקיבוץ גבע. במלחמת השחרור היו בנווה אילן. אחר כך היו ממקימי מושב אביגדור. בשנת 1954 עברו לצרפת ומשם לברזיל. בשנת 1979 שבו לארץ. מקורות אלן שניידר, טקס יום הזכרון לשואה ולגבורה בסימן גבורתם של יהודים שהצילו אחיהם בשואה, המרכז העולמי של בני ברית-ירושלים והקק"ל, 8/4/2013. מדליקי המשואות, יד ושם, 2003. צילה הרשקו, ההולכים בחושך יראו אור, הרזיסטנס היהודי בצרפת, שואה ותקומה 1940 – 1949, תל-אביב: העמותה לחקר כח המגן ע"ש ישראל גלילי וצ'ריקובר, 200, עמ' 48 . דניס סיקירסקי אתר יד ושם קישורים דניס סיקירסקי הלוחם היהודי במלחמת העולם השניה 2003, מדליקי המשואות, יד ושם אלן שניידר, טקס יום הזכרון לשואה ולגבורה בסימן גבורתם של יהודים שהצילו אחיהם בשואה, המרכז העולמי של בני ברית-ירושלים והקק"ל, 8/4/2013. סירטונים מדליקי המשואות תשס"ג (2003) - סיפורה של דניס סיקירסקי *YouTube:Y6HT-z4nSBo*