רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 238
 
 
 
 
 
מאיר-טיבור פרידמן (Friedmann Tibor Méir) נולד בהלמאי (Halmaj) על יד מישקולץ (Miskolc) בהונגריה. לאחר פלישת הגרמנים להונגריה בשנת 1944, הובל עם הוריו לגטו קושיצה (Kosice). אחיו, אביגדור-ויקי פרידמן (Avigdor-Viktor Friedmann), שהיה פעיל במחתרת הציונית, חילץ אותם והביאם לבודפשט (Budapest). בבודפשט הצטרף לפעילות מחתרתית במסגרת תנועת "בני עקיבא".

מאיר-טיבור פרידמן (Friedmann Tibor Méir) נולד בהלמאי (Halmaj) על יד מישקולץ (Miskolc) בהונגריה. לאחר פלישת הגרמנים להונגריה בשנת 1944, הובל עם הוריו לגטו קושיצה (Kosice). אחיו, אביגדור-ויקי פרידמן (Avigdor-Viktor Friedmann), שהיה פעיל במחתרת הציונית, חילץ אותם והביאם לבודפשט (Budapest). בבודפשט הצטרף לפעילות מחתרתית במסגרת תנועת "בני עקיבא". מאוקטובר 1944 ועד ינואר 1945 פעל במסגרת פעולות ההצלה שנוהלו ב"בית הזכוכית", בהכנת דרכונים קולקטיביים שוויצרים ותעודות חסות ל-7,800 יהודים שאושרו לעלייה. מינואר 1945 ועד אמצע 1949 פעל במסגרת תנועתו בחינוך, בעלית הנוער, בעלייה ב' ובייצוג מול המוסדות השונים. עלה ארצה בשנת 1950, סיים את לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים ומלא מספר תפקידים במשרד האוצר, המועצות מנהלים של חברות ממשלתיות ופרטיות. היה ממקימי בית העדות בניר גלים. מתוך: אלן שיידר, טקס יום הזכרון לשואה ולגבורה בסימן גבורתם של יהודים שהצילו אחיהם בשואה, המרכז העולמי של בני ברית בירושלים והקק"ל, 2015. שרגא שמר, מאיר פרידמן ז"ל – דברים לזכרון, גלעד-עלון בית העדות, גליון 3 ניסן תשע"ז 2017. מאיר פרידמן קישורים מאיר פרידמן דרור שדות, "אובגהאז": סיפורו של בית הזכוכית, ראיון בגלי צה"ל, יום השואה 2014. בית העדות למורשת הציונות הדתית והשואה, מיסדי בית עדות שרגא שמר, מאיר פרידמן ז"ל – דברים לזכרון, גלעד-עלון בית העדות, גליון 3 ניסן תשע"ז 2017. המוזיאון למורשת היהדות הדוברת הונגרית, צפת לינוי משעלי, יום הקדיש הכללי: הראיון האחרון שלי עם מאיר פרידמן ז"ל, חדשות סרוגים, 8/1/2017.