רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 269
 
 
 
 
 
אהרון רוזה, רוקח מסלוניקי, שהיה היהודי היחיד שעבד במרפאת האס-אס במחנה, נהג להבריח תרופות ואמצעים רפואיים לחבריו תוך סיכון חייו. כינויו היה "האבא של היוונים".

ציטוט מתוך ספרו של פוטיני תומאי - "יוונים באושוויץ-בירקנאו: אש בדרכים שורפת" – עמוד מספר 13 (אהרון רוזה 1). https://www.haaretz.co.il/literature/1.1197095 "עזרה דחופה ביותר נדרשה לאסירים היהודים בתחום אספקת התרופות. במחנה התפרצו מגפות, ואפילו מחלות פשוטות כמו שלשול או שפעת קלה עלולות היו להביא למות החולה. כדי להשיג תרופות יצר מאסטרו קשר עם אהרן רוזה ועם אחיו שלמה. אהרן, יהודי ־ יווני שהיה רוקח מדופלם, הועסק בבית המרקחת של הס"ס, לא הרחק מהקרמטוריום הקטן של אושוויץ. תוך כדי סיכון עצמי רב הוא הבריח תרופות למאסטרו, ואלה הועברו לחולים והצילו את חייהם. שם המשחק, מסביר מאסטרו, היה שוחד, כשהחוק העיקרי הוא: אין אדם שלא ניתן לקנות אותו. "ידעתי היכן להשיג מצרכים ופריטים שונים, ובמיוחד למדתי להתאים אותם לטעמם של אנשי הס"ס. ידעתי מי מהם אוהב סיגריות, תכשיטים, מאכלים מסוימים או משקאות אלכוהוליים. החוכמה הייתה להשביע את רצונם של אלה שיכולתי להיעזר בהם – וכל זאת בלי ליצור עמם קשר גלוי וישיר מדי " אבי כפירי | 30/1/2015 13:20 עמוד מספר 13 (אהרון רוזה 2). http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/673/152.html "האחווה בין היהודים היוונים גם היא היתה לשם דבר. מעטים היו האסירים ששימשו בתפקידים מצילי חיים. אך אהרון רוזה, רוקח מסלוניקי, שהיה היהודי היחיד שעבד במרפאת האס-אס במחנה, נהג להבריח תרופות ואמצעים רפואיים לחבריו תוך סיכון חייו. כינויו היה "האבא של היוונים". עדות: בעדותה של אסת צדיקריו ביד ושם: http://www.yadvashem.org/odot_pdf/Microsoft%20Word%20-%204819.pdf כתבות: מתוך דברים שנכתבו עודות ג'קיטו רזון (חתן האות בעצמו): http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/673/152.html מתוך ביקורת על הספר "יוונים באושוויץ-בירקנאו": https://www.haaretz.co.il/literature/1.1197095

 
.....
.....
.....
....