רשימת כל המצילים יצירת קשר תרומה English
 
 
 
 
סרט דוקומנטרי באורך מלא "יהודים מצילים יהודים בתקופת השואה". במאית הסרט: שושי בן חמו.
לא מכבר נחשפנו לנושא שבנדון והחלטנו להפיק סרט דוקומנטרי על יהודים שהצילו יהודים בתקופת השואה. הכול שמעו על חסידי אומות העולם, אך לא רבים מכירים את סיפוריהם של היהודים שסיכנו את עצמם ולא פעם הקריבו את חייהם כדי להציל את אחיהם.
תגובות: 0   צפיות: 280
 
 
 
 
 
הרב אליהו פנחס ברזילאי: 1979 -1891
הרב ברזילאי נולד בסלוניקי ובשנת 1910 הגיע לירושלים ללמוד ולקבל הסמכה כרב.ב-22.9.1943 הוזמן הרב ברזילאי להנהלת הגסטפו ושם הודיעו לו שהיהודים יופרדו משאר תושבי העיר. כתוצאה מכך, נתן הרב הוראות לשרוף את כל מסמכי הקהילה. הידיעה הזו התפרסמה במהירות בכל חלקי העיר וגרמה לכך שרוב יהודי אתונה ברחו אל ההרים ואל כפרים מרוחקים והתחבאו בשמות מזויפים ותעודות מזויפות. כל אלה, תוך סיכון חיים רב. כך ניצלו כ-3,000 מיהודי אתונה.
קרא עוד...
תגובות: -1   צפיות: -1
איתאי–אינדיג יוסף-יושקו (30/1/1917)
יוסף-יושקה איתאי-אינדיג (Josef-Yoshko Irai-Indig) יליד וירוביטיצה (Virovitica), יוגוסלביה. כמדריך בתנועת "השומר הצעיר", ביוגוסלביה הפציר ברחה פריאר לטפל במאה ועשרים ילדים גרמנים ואוסטרים שאבותיהם נספו במחנות ריכוז בגרמניה והוברחו לזאגרב (Zagreb). רחה פריאר (Recha Freier) הצליחה להשיג רק תשעים סרטיפיקטים עבורם ונמלטה לארץ ישראל עם בתה. איתאי התחייב לדאוג לילדים והבטיח להביאם בשלום לארץ.
קרא עוד...
תגובות: -1   צפיות: -1
אליגולאשווילי לאון (1912) ודודו אליגולאשווילי יוסף
לאון אליגולאשווילי (Leon Eligoulachvili) ודודו יוסף אליגולאשווילי (Joseph Eligoulachvili) הצילו את הקהילה היהודית הגיאורגית ויהודים נוספים אשר חיו בפריס (Paris) בזמן מלחמת העולם השנייה בעזרת הממשלה הגיאורגית הגולה. יוסף היה חבר בממשלה הגאורגית העצמאית עד שיצא עם חבריו שבצמרת המדינה לצרפת בעקבות הכיבוש הסוביטי בשנת 1921. לאון הגיע לפריס בספטמבר 1940 ומאז היה שותף פעיל בכל ההתיעצויות והפעולות. לאון דחף למצוא סידור רשמי למעמדם של היהודים הגאורגים בפריס.
קרא עוד...
תגובות: -1   צפיות: -1
אוסטרובר דינה (26/12/1923)
דינה אוסטרובר לבית פיקהולץ – "דוניה" (Dina Ostrover nee Pickholz – "Donia") נולדה בסטרי (Stryi), אוקראינה (Ukraine) להוריה שיינדל פיקהולץ (Sheindl Pickholz) ומתס - מתיתיהו פיקהולץ (Pickholz Mates - Matitiahu). דינה היתה השנייה מבין ארבעה ילדים: ליבה (1921), גיטה – גיטל (1926) ויצחק (1927). המשפחה היתה אורתודוקסית והוריה ניהלו חווה בכפר סינובוצקי ניז'נה (Synowodzko Nizne) שהיתה ממוקמת על נהר הסטרי. לאחר פלישת הגרמנים למזרח פולין בספטמבר 1939, עברה המשפחה לעיר.
קרא עוד...
תגובות: -1   צפיות: -1
ד"ר אטשילדי אסף
ד"ר אסף אטשילדי נולד בסאמארקאנד (Samarkand), אוסבקיסטאן (Uzbekistan) לעדת ג'אדיר אשר היתה אנוסה לקבל עליה את הדת המוסלמית. הוא למד רפואה ברוסיה ועבד כרופא פנימי בבתי חולים במוסקבה. בגלל דעותיו הפוליטיות נאלץ לעזוב והגיע לפריס (Paris), שם נאלץ לחזור כמעט על כל לימודיו. בשנת 1935 סיים את לימודיו והחל לעבוד בצרפת. בפריז, היה ד"ר אסף אטשילדי הרופא של הקהילה הגרוזינית והציל מאה וחמישים מיהודי בוכרה שהתגוררו בצרפת, אשר כונו ג'וּגוטים וכן קבוצה מיהודי איראן מפני גירוש. לאטשילדי ומשפחתו היתה חסות מהיועץ הראשי של השגרירות המלכותית האפגניסטנית.
קרא עוד...
תגובות: -1   צפיות: -1
ישראל וילפריד – חובב האמנות הצנוע שהציל אלפים רבים (11.7.1899 – 1.6.1943)
וילפריד ישראל נולד בלונדון ב-1899, כבן למשפחת סוחרים עשירה מברלין. ביוגרפיה שכתבה עליו נעמי שפהרד, "וילפריד ישראל, שגריר ללא ארץ" חושפת פעילות הצלת עשרות אלפי יהודים מאימי רדיפות הנאצים, עם דגש חזק מאד על ילדים ונוער.פעילותו החלה כבר לפני עליית הנאצים לשלטון. בשנת 1925סייע להקמת כפר הנוער בן-שמן, ליווה את התפתחותו והיה יו"ר הדירקטוריון שלו שנים רבות. הוא היה פעיל מרכזי בהקמת ופעילות מוסד "עליית הנוער", שבתחילה הפנתה את רוב הקבוצות לבן-שמן.
קרא עוד...
תגובות: -1   צפיות: -1
שמואל מרקוביץ' פבזנר (Shmuil Markowitz Pevzner) (1912 – 1991)
שמואל מרקוביץ' פבזנר, רווק קומוניסט מלנינגרד (Leningrad) היה מנהל מחנה קיץ בעיר לשלוש מאות נערים מביאליסטוק (Bialystok) מטעם תנועת נוער תנועת נוער קומוניסטית "הפיונירים" (Pioneer movement), כשפלשו הגרמנים לדרוסקינינקאי (Druskininkai ) שבליטא (Lithuania ) ביוני 1941. מאה וארבעים נערים מהקבוצה היו יהודים. הוא קיבל הוראה לפנות את כל ילדי המחנה ברכבת כדי להחזירם להוריהם בביאליסטוק, בשל מתקפת הפתע של גרמניה הנאצית על שטחי ברית המועצות.
קרא עוד...
תגובות: -1   צפיות: -1
פראיר רחה (2/4/1984 -29/10/1892)
רחה פריאר לבית שווייצר (Recha Freier nee Schweitzer) נולדה בנורדן (Norden), גרמניה. לאחר שלמדה שפות באוניברסיטה עבדה כמורה וחוקרת פולקלור. בשנת 1919 נשאה לרב ד"ר משה – מוריץ פריאר (Moshe-Moritz Freier) שכיהן כרב בקהילות סופיה (Sofia) וברלין (Berlin).
קרא עוד...
תגובות: -1   צפיות: -1
הרב משה שמעון פסח (1869 – 13/11/1955)
הרב פסח נולד בלאריסה (Larissa ) לרב שמעון פסח. בשנת 1892 מונה לרב העיר וולוס (Volos), שם שימש גם כמוהל, שוחט ומורה לעברית. שנתיים אחר כך נשא לאשה את שרה בורלא (Sara Burla). לזוג נולדו שבעה ילדים.
קרא עוד...
תגובות: -1   צפיות: -1